Siemień, dnia 25 października 1995 r.
Jesteśmy na początku 18-go roku Pontyfikatu Papieża Polaka JANA PAWŁA II. Biskupem naszym w Krakowie jest ks. kardynał Franciszek MACHARSKI; prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej jest Lech WAŁĘSA, który 5 listopada br. kończy swoją pierwszą kadencję; należymy do dekanatu Sucha Beskidzka; proboszczem parafii w Ślemieniu jest piszący te słowa ks. Tadeusz Siuta, urodzony w Jawiszowicach 1 czerwca 1935 r., wychowany w Brzeszczach, wyświęcony na kapłana w 1958 r. Proboszczem w Ślemieniu jestem od 15 listopada 1978 r.
Architektem projektantem tej budowli jest inż.arch. Henryk Kamiński – rodem z Brzeszcz, mieszkający w Zakopanem;
autorem projektu konstrukcji jest inż. Zygmunt Kowalski z Krakowa. Przewodniczącym Komitetu Budowy Kaplicy jest Stanisław Lenart, Zam. Las 164.’ Ogromny jest jego wkład w dzieło budowy; wydajnie wspiera go jego zastępca Stanisław Gibas, zam. Las 172.
Budowa kaplicy dokonuje się wysiłkiem wyłącznie mieszkańców Lasu z pomocą finansową całej Parafii w Ślemieniu.
Chcemy poświęcić tę kaplicę Matce Bożej Miłosierdzia.
Zamykamy kopułkę pokrzyżem na wieży i w niej umieszczamy niniejszy dokument.
ks. Tadeusz Siuta proboszcz w Ślemieniu
Budowa Kościoła w Lasie:
- 7 VI 1934 – Gmina wsi Las wniosła do Rady Szkolnej Powiatowej w Białej prośbę o zezwolenie zamiany gruntu (około 50 m2) celem rozszerzenia murowanej Kaplicy pamiątkowej (sprzed stu lat). Właściciele Kaplicy Kacper i Joanna Bargiel zdecydowali się odstąpić na rzecz Gminy Kaplicę pod warunkiem jej rozszerzenia (wówczas 3 m2) i czasowego odprawiania w niej Mszy św.
- lata 80 XX w. – mieszkańcy podjęli działanie, aby wybudować kaplicę wraz z punktem katechetycznym. Józef Wątroba wraz z żoną Heleną oraz Jan Pochopień nieodpłatnie przekazali ze swych pól ornych 13 i 11 arów pod budowę (podpisanie aktów darowizny na rzecz Parafii) Kaplicy w Lasie.
- 1986 – ks. Kazimierz Włoch odprawił na „Dziołku” – na granicy Lasu i Koconia – w maleńkiej kapliczce Mszę św. na zakończenie ósmych klas. Od tego momentu, w tym miejscu, dla mieszkańców wsi Las, systematycznie były odprawiane Msze św. w każdą niedzielę o godz. 12.00.
- 14 VIII 1988 – odbyło się zebranie wiejskie na temat budowy. Wyłoniony został Komitet Budowy Kaplicy, reprezentowany przez przewodniczącego Stanisława Lenarta oraz jego zastępcę Stanisława Gibasa.
- 15 VIII 1988 – w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryii Panny na parceli, gdzie planowano budowę kaplicy została odprawiona pierwsza Msza św.
- V 1989 – otrzymano zezwolenie budowlane na budowę Kaplicy z punktem katechetycznym. Architektem projektantem budowli był inż. arch. Henryk Kamiński z Zakopanego, natomiast autorem projektu konstrukcji – inż. Zygmunt Kowalski z Krakowa.
Budowa Kaplicy odbywała się wysiłkiem wyłącznie mieszkańców Lasu z pomocą finansową Parafii w Ślemieniu, której proboszczem od 15 IX 1978 był ks. Tadeusz Siuta. - 15 VIII 1989 – rozpoczęto odprawianie Mszy św. dla wioski Las na parceli, gdzie budowana była Kaplica z punktem katechetycznym (działki numer 2919/1, 2920/2, 2921). Kaplica otrzymała wezwanie Matki Bożej Miłosierdzia – Ostrobramskiej (na cmentarzu wybudowano już Kaplicę Miłosierdzia Bożego, którą poświęcił razem z nowym cmentarzem Ks. biskup Kazimierz Górny).
- 21 X 1990 – Jego Eminencja wizytował Parafię Ślemień. Owocem tych odwiedzin były systematycznie odprawiane Msze św. w pomieszczeniach nowobudowanej Kaplicy w Lasie. Tego dnia odprawiono ostatnią Mszę św. w wybudowanym na parceli pomieszczeniu z desek, czyli Kaplicy prowizorycznej. Odbyło się także spotkanie Komitetu Budowy z Ks. biskupem Janem Szkodoniem podczas wizytacji kanonicznej. Po wizytacji rozpoczęto odprawianie Mszy św. w przyziemiu, w którym miał być urządzony punkt katechetyczny.
- w latach 1990-2000 odprawiano jedną Mszę św. w niedzielę w dolnej Kaplicy przy workach cementu i materiałach budowlanych a sprzęt do odprawiania przywożono z Parafii.
- 23 XII 1999 – Zarząd Kółka Rolniczego w Lasie przekazał na pokrycie kosztów robót wykończeniowych Kaplicy 22.860 zł.
- w VI 2000 — został mianowany administratorem Parafii w Ślemieniu Ks. Tadeusz Augustynek.
- IX 2000 – założono instalację elektryczną w górnej Kaplicy i przystąpiono do tynkowania.
- 16 XI 2000 – odbył się odpust w górnej Kaplicy — wytynkowanej i pomalowanej, zawieszono także obraz. Po odpuście położono płytki na Kaplicy.
- Główny celebrans: ks. kanonik Antoni Kania, ks. Franciszek Gruszka, trzeci koncelebrans: ksiądz emeryt z Makowa.
- 17 XII 2000 – kaplica została pobłogosławiona przez ks. bpa Albina Małysiaka i dekretem Kurii Metropolitalnej w Krakowie pod numerem 236 z tego samego dnia została przeznaczona do sprawowania kultu Bożego.
- X 2007 – firma inż. Jana Sobaniaka wybudowała parking przylegający do Kościoła.
- 20 XII 2007 – Wójt Gminy Ślemień Małgorzata Pępek poparła wniosek ks. Adama Banasika dotyczy regulacji potoku Koconka. Na poparciu Gminy zakończyła się pomoc, cały ciężar naprawy po powodzi brzegów rzeki Koconka podjęli mieszkańcy Lasu. Przy umacnianiu brzegu pracowało 5 firm oraz 34 osoby.
- 17 I 2008 – ks. Adam Banasik zwrócił się z prośbą do mieszkańców Lasu o pozwolenie na przyłączenie wody z „Krzywego Potoka” do „mieszkania” w Kościele.
- III 2008 – przystąpiono do wykańczania suteren Kościoła zgodnie z planem budowy.
- V 2008 – przystąpiono do zmiany dachu na wieży i remontu wieży.
- 26 VIII 2008 – ks. Adam Banasik został zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Ślemieniu i mianowany rektorem kościoła p.w. Matki Bożej Ostrobramskiej w Lasie, z misją tworzenia rektoratu.
- 19 IX 2008 – Ks. T. Augustynek, proboszcz Parafii pod wezwaniem Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Ślemieniu w obecności dziekana dekanatu Sucha Beskidzka – ks. Stanisława Bogacza oraz dziekana dekanatu Maków Podhalański – ks. Tadeusza Różałowskiego przekazał pod opiekę ks. Adama Banasika Kaplicę pod wezwaniem Matki Bożej Ostrobramskiej wraz z wyposażeniem (stwierdzono, że wymagane jest umocnienie brzegu rzeki i dokończenie ogrodzenia).
- 30 XI 2008 – dekretem Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego, Stanisława kardynała Dziwisza, z dnia 19 XI 2008, nastąpiło erygowanie Parafii; tym samym wioska Las została wyłączona z Parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Siemieniu. Pierwszym proboszczem Parafii został ks. mgr Adam Banasik, dotychczasowy rektor Kościoła w Lasie (przyjął obowiązki rektora 26 VIII 2008).
- 11 V 2009 – Parafia otrzymała numer identyfikacyjny REGON 241177878.
- 21 V 2010 – Starostwo Powiatowe w Żywcu nałożyło na księdza Adama Banasika, który wystąpił o zmianę sposobu użytkowania zaplecza gospodarczo-socjalnego budynku Kościoła na pomieszczenia mieszkalne, obowiązek uzupełnienia dokumentacji o zaświadczenie Wójta Gminy Ślemień o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego (Kościoła) z ustaleniami obowiązującego. Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Ślemień.
- 2 VI 2010 – Kuria Metropolitalna w Krakowie poinformowała Wójta Gminy Ślemień Małgorzatę Pępek, iż popiera prośbę księdza proboszcza Adama Banasika (z dnia 1 VI 2010) w sprawie zaświadczenia o zgodności zmiany sposobu użytkowania zaplecza gospodarczo-socjalnego budynku Kościoła na pomieszczenia mieszkalne.
- 18 VI 2010 – Urząd Gminy w Ślemieniu stwierdził, że zapis dla jednostki położonej na działkach 2919/1, 2920/2, 2921 nie uwzględnia zabudowy mieszkaniowej dla tego terenu jak również możliwości zmiany sposobu użytkowania zaplecza gospodarczo-socjalnego budynku Kościoła na pomieszczenia mieszkalne.
- Tego samego dnia w Gazecie Wyborczej pojawił się manipulacyjny artykuł autorstwa Ewy Furtak pt. „Czy proboszcz może zamieszkać w Kościele?”
- 27 VIII 2012 – Urząd Gminy w Ślemieniu wydał zaświadczenie stwierdzające, że istniejąca zabudowa terenu Kościoła może podlegać wymianie, przebudowie, rozbudowie (w tym zmianie sposobu użytkowania np. zamianie pomieszczeń gospodarczych na mieszkalne) pod warunkiem utrzymania funkcji podstawowej jednostki planu.
- 28 IX 2012 – Parafia zwróciła się do Starosty Żywieckiego Andrzeja Zielińskiego o wydanie zgody na zmianę sposobu użytkowania zaplecza gospodarczo-socjalnego budynku Kościoła na pomieszczenia mieszkalne dla księdza.
- 1 XII 2014 Starostwo Powiatowe w Żywcu poinformowało, że inwestycja zmiany sposobu użytkowania zaplecza gospodarczo-socjalnego budynku Kościoła na pomieszczenia mieszkalne jest zgodna z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Ślemień. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Żywcu nie wniósł zastrzeżeń do realizacji przedsięwzięcia (pismo z dnia 19 XII2014).
Wcześniej, w grudniu 2014, przeprowadzono ekspertyzę techniczną budynku. Stwierdzono, iż obiekt jest w stanie bardzo dobrym i nadaje się do zmiany sposobu użytkowania. - 2 III 2015 – przeprowadzono okresową kontrolę sprawności obiektu budowlanego (kontrolę estetyki obiektu i otoczenia). Nie wniesiono zastrzeżeń.
- 25 IV 2015 – Parafia zawarła z Krzysztofem Giżyckim umowę o dzieło z Krzysztofem Giżyckim dotyczącą pomalowania rynien i dachu oraz wymiany gwoździ na blachowkręty (data realizacji: do 27 V 2015).
- VI 2015 – trwały prace nad budowa ogrodzenia wokół Kościoła.
- 1 II 2016 – nieruchomości nadany został adres: ulica Zakopiańska 38.
HISTORIA KOŚCiOŁA W LASIE
ROK 2008
- 14 XII 2008 – pojawiło się pierwsze wydanie gazetki parafialnej „Słowo”. Wybrano także Radę Parafialną w składzie: Danuta Micor. Grzegorz Krzak, Stanisław Lenart, Mirosława Łopatka, Mirosław Winiarski, Sylwester Szczelina, Janina Pieronkiewicz, Maria Zyzańska, Zenon Kijas, Stanisław Gibas. Powołano również Radę do Spraw Budownictwa, w skład której weszli panowie: Stanisław Pyka, Andrzej Zyzański, Józef Zając, Antoni Micor, Bogdan Malinowski, Marian Winiarski, Jan Adamek, Wiesław Łopatka, Józef Pochopień; doradcy: Jan Sobaniak, Andrzej Siwiec, Jan Kuźlik, Wojciech Szczelina, Alicja Ponikiewska; przewodnicząca „Caritas”: Gabriela Malinowska, pomocnik: Maria Ciuk.
- XII 2008 — w czasie adwentu roraty odprawiano się od poniedziałku do czwartku o godz. 7:00, w piątki Msza św. roratnia o 16.30 a w sobotę o 17.00.
- 19 XII 2008 – odbyła się spowiedź adwentowa (w godzinach 8.00-10.00, 15.00-17.00).
- 24 XII 2008 — o godz. 24.00 odprawiona została Pasterka.
- 29 XII 2008 — rozpoczęła się Wizyta Duszpasterska.
- 31 XII 2008 — wspomnienie św. Sylwestra – pierwszego papieża. O godz. 16.30 odbyły się Nieszpory a po ich odprawiona została Msza św.
ROK 2009
- 6 I 2009 — uroczystość Objawienia Pańskiego. W czasie mszy św. błogosławieństwo kredy i kadzidła.
- 19 I 2009 – w auli Jana Pawła II w kurii krakowskiej odbyło się spotkanie opłatkowe uczestników Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę z kard. Stanisławem Dziwiszem. Spotkanie opłatkowe było poprzedzone mszą św. w Bazylice Franciszkańskiej.
- 25 I 2009 – odbyło się spotkanie opłatkowe Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Gośćmi honorowymi byli: wójt Gminy Ślemień – Pani Małgorzata Pępek oraz przewodnicząca „Caritas” Pani Gabriela Malinowska. Złożono sobie życzenia oraz omówiono kilka ważnych tematów m.in. kwestię wznowienia pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej oraz organizacji dzieciom z Lasu kolonii letnich.
- 25 II 2009 – Środa Popielcowa. Rozpoczął się Wielki Post. Gorzkie Żale odbywały się w niedziele po Mszy św. o godz. 8.00 a Droga Krzyżowa w piątki po Mszy św. wieczornej.
- 22-25 III 2009 – odbyły się Parafialne Rekolekcje Wielkopostne, które poprowadził ojciec Ireneusz Wawryszczuk, franciszkanin z Kęt.
- 24 III 2009 – odbyła się wielkopostna spowiedź parafialna.
- 5 IV 2009 – Niedziela Palmowa. Uroczyste poświęcenie palm i konkurs na najpiękniejszą palmę, wykonaną własnoręcznie. Rozpoczęły się obchody Wielkiego Tygodnia.
- 9 IV 2009 – Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej o godzinie 18.00. Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw. „Ciemnicy”. Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 24.00.
- 10 IV 2009 – Wielki Piątek – o godz. 15.00 odprawiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego a o 17.00 Drogę Krzyżową, natomiast o godz. 18.00 miała miejsce liturgia Wielkiego Piątku. Po liturgii nastąpiło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Adorację rozpoczęto odśpiewaniem trzech części Gorzkich Żali. Podczas czuwania przy Grobie Pańskim obowiązywał podział na X grup:
- grupa I (20.00-22.00) – od państwa Krzak i Kuźlik do państwa Micor i Bargiel
- grupa II (22.00-24.00) – od państwa Wątroba i Kręcina do pani Agnieszki Bodzek i państwa Siwiec
- grupa III (24.00-2.00) — od państwa Pilsyk i Opoń do państwa Żywczak i Ścieżka
- grupa IV (2.00-4.00) – od państwa Michałków i Ponikiewskich do państwa Surma i Kawa
- grupa V (4.00-6.00) – od państwa Wątroba i Siwiec do państwa Bargiel i Gajda
- grupa VI (6.00-8.00) – od państwa Szczelina i Zyzański do państwa Pasko i Małysiak
- grupa VII (8.00-9.00) — adoracja młodzieży, która w tym roku przyjęła Sakrament Bierzmowania
- grupa VIII (9.00-11.00) – adoracja harcerzy ze szkoły podstawowej w Lasie
- H grupa IX (11.00-15.00) – adoracja indywidualna
- grupa X (15.00-18.00) – adoracja Róż Różańcowych
- 11 IV 2009 – Wielka Sobota – godz. 11.00 poświęcenie pokarmów. Na liturgii o godz. 18.00 odbyło się odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Procesja Rezurekcyjna (z udziałem m.in. Strażaków, harcerzy i Koła Gospodyń) odbyła się po zakończeniu obchodów Wielkiej Soboty.
- 12 IV 2009 — Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego.
- 13 IV 2009 – Poniedziałek Wielkanocny.
- V 2009 – majowa msza święta odprawiana była o godz. 17.00 a po niej odbywało się nabożeństwo majowe, w niedzielę natomiast po Mszy św. 8.00.
- 31 V 2009 – Parafia przeżywała uroczystość I Komunii Św. Spowiedź św. dla dzieci pierwszokomunijnych odbyła się w sobotę 30 V o godz. 11.00.
- 1 VI 2009 – w święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła odbyła się wizytacja kanoniczna. Do Parafii przybył biskup Jan Szkodoń. Ksiądz biskup odwiedził dzieci w Szkole Podstawowej w Lasie, chorych, spotkał się z Radą Duszpasterską.
- 11 VI 2009 – Uroczystość Bożego Ciała. Po Mszy św. o godz. 8.00 z udziałem Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej, dzieci pierwszokomunijnych oraz rocznicowych odbyła się procesja do 4 ołtarzy (u Pana Stanisława Surmy, Pani Elżbiety Szczelina, Pana Sylwestra Szczeliny oraz przy kościele).
- 26 VII 2009 — święto św. Krzysztofa, patrona kierowców. Po każdej Mszy św. nastąpiło błogosławieństwo pojazdów mechanicznych.
- 4-11 VIII 2009 – Piesza Pielgrzymka z Jasnej Górki na Jasną Górę w Częstochowie.
- 1 IX 2009 – o godz. 8.00 odbyła się Msza św. na rozpoczęcie roku szkolnego. Od 7.30 trwała spowiedź dla dzieci i młodzieży.
- X 2009 – nabożeństwa różańcowe odprawiane były po Mszy św. 17.00 a w niedzielę po Mszy św. o godz. 8.00.
- 1 XI 2009 – obchodzono uroczystość Wszystkich Świętych.
- 15 XI 2009 – odpust parafialny z okazji święta patronalnego Matki Bożej Ostrobramskiej. Sumie odpustowej o godzinie 11.00 przewodniczył o. dr Michał Jerzy Kempys (napisał m.in. pracę o działalności naukowej Josepha Ratzingera, późniejszego papieża Benedykta XVI).
- XII 2009 – msze św. roratnie odprawiane były od poniedziałku do piątku godz. 7.00, w soboty o 17.00.
- 18 XII 2009 – odbyła się spowiedź przygotowująca do Świąt Bożego Narodzenia.
- 24 XII 2009 – o godz. 24.00 odprawiona została Pasterka.
- 28 XII 2009 – rozpoczęła się Wizyta Duszpasterska.
- 31 XII 2009 – wspomnienie św. Sylwestra – pierwszego papieża. O godz. 16.30 odbyły się Nieszpory a po ich odprawiona została Msza św.
ROK 2010
- 6 I 2010 – obchodzono uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli.
- 17 II 2010 – Środa Popielcowa (Msza św. o godz. 17.00). Rozpoczął się Wielki Post. Gorzkie Żale odbywały się w niedziele po Mszy św. o godz. 8.00 a Droga Krzyżowa w piątki o godz. 16.30.
- 14-17 III 2010 – rekolekcje wielkopostne, które prowadził ojciec Ireneusz Wawryszczuk.
- 16 III 2010 – spowiedź wielkopostna (w godzinach 8.00-9.00, 10.00-11.30, 15.30-17.00)
- 28 III 2010 – Niedziela Palmowa. Uroczyste poświęcenie palm i konkurs na najpiękniejszą palmę, wykonaną własnoręcznie. Rozpoczęły się obchody Wielkiego Tygodnia.
- 1 IV 2010 – Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej o godzinie 18.00. Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw. „Ciemnicy”. Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 24.00.
- 2 IV 2010 – Wielki Piątek – o godz. 15.00 odprawiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego a o 17.00 Drogę Krzyżową, natomiast o godz. 18.00 miała miejsce liturgia Wielkiego Piątku. Po liturgii nastąpiło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Adorację rozpoczęto odśpiewaniem trzech części Gorzkich Żali. Podczas czuwania przy Grobie Pańskim obowiązywał tradycyjny podział na IX grup.
- 3 IV 2010 – Wielka Sobota — o godz. 11.00 poświęcenie pokarmów. Na liturgii o godz. 18.00 odbyło się odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Procesja Rezurekcyjna (z udziałem m.in. Strażaków, harcerzy i Koła Gospodyń) odbyła się po zakończeniu obchodów Wielkiej Soboty.
- 4 IV 2010 – Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego.
- 5 IV 2010 – Poniedziałek Wielkanocny.
- 18 IV 2010 – o godz. 18.00 odbyło się spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej.
- V 2010 – majowa msza święta odprawiana była o godz. 17.00 a po niej odbywało się nabożeństwo majowe, w niedzielę natomiast po Mszy św. 8.00.
- V 2010 – przystąpiono do budowy drogi dojazdowej do miejsca postojowego za Kościołem.
- 3 V 2010 – uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. Po Mszy św. o godz. 10.00 w sali Jana Pawła II odbyło się spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii św., rocznicy I Komunii św., oraz młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania.
- 23 V 2010 – Parafia przeżywała uroczystość Zesłania Ducha Św. oraz I Komunii Św. Spowiedź św. dla dzieci pierwszokomunijnych odbyła się w sobotę 22 V o godz. 10.00.
- 30 V 2010 – Uroczystość Najświętszej Trójcy. Parafia przeżywała rocznicę I Komunii św. i Sakrament Bierzmowania, którego udzielił ks. infułat Janusz Bielański. Spowiedź dla młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania oraz dla dzieci przeżywających rocznicę I Komunii św. odbyła się w sobotę 29 V o godz. 10.00.
- 3 VI 2010 – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Po Mszy św. o godz. 8.00 odbyła się procesja do 4 ołtarzy (u Pana Stanisława Surmy, Pani Elżbiety Szczelina, Pana Sylwestra Szczeliny oraz przy kościele) z udziałem Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej, dzieci pierwszokomunijnych oraz rocznicowych.
- 27 VI 2010 – zbiórka na rzecz powodzian (zebrano 1834 zł).
- 25 VII 2010 – święto św. Krzysztofa, patrona kierowców. Po każdej Mszy św. nastąpiło błogosławieństwo pojazdów mechanicznych.
- 1 VIII 2010 – o godz. 15.00 odbyło się spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej w Sali Jana Pawła II.
- 3-11 VIII 2010 – Piesza Pielgrzymka z Jasnej Górki na Jasną Górę w Częstochowie.
- 15 VIII 2010 – uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na każdej Mszy św. nastąpiło błogosławieństwo ziół i kwiatów.
- 1 IX 2010 – o godz. 9.30 odbyła się Msza św. na rozpoczęcie roku szkolnego a zarazem otwarcie filii szkolnej biblioteki w Lasie. W uroczystości brał udział dyrektor biblioteki w Katowicach oraz przedstawiciele Gminy
- X 2010 – nabożeństwa różańcowe odprawiane były po Mszy św. wieczornej.
- 1 XI 2010 – obchodzono uroczystość Wszystkich Świętych.
- 14 XI 2010 – odpust parafialny z okazji święta patronalnego Matki Bożej Ostrobramskiej. Sumie odpustowej o godzinie 11.00 przewodniczył ks. Dyrektor Wydawnictwa Świętego Stanisława Zygmunt Kosowski.
- XII 2010 — msze św. roratnie odprawiane były od poniedziałku do piątku godz. 7.00, w soboty o 17.00 a w niedziele o godz. 8.00.
- 14 XII2010 – o godz. 19.30 w sali Jana Pawła II odbyło się spotkanie opłatkowe Parafialnej Rady Duszpasterskiej i Rady Budowy.
- 22 XII 2010 – odbyła się spowiedź parafialna przygotowująca do Świąt Bożego Narodzenia (w godz. 14.30-17.00).
- 24 XII2010 – o godz. 24.00 odprawiona została Pasterka.
- 27 XII 2010 – rozpoczęła się Wizytacja Duszpasterska.
- 31 XII 2010 – wspomnienie św. Sylwestra – pierwszego papieża. O godz. 16.30 odbyły się Nieszpory a po ich odprawiona została Msza św.
ROK 2011
- 6 I 2011 — obchodzono uroczystość Objawienia Pańskiego — Trzech Króli.
- 13 II 2011 — po Mszy św. wieczornej odbyło się spotkanie kandydatów do bierzmowania.
- III 2011 – zakupiono kamień do umocnienia brzegów koryta rzeki Koconki.
- W wyniku powodzi z działki kościelnej woda zabrała ziemię. Szkody były w obszarze trójkąta 30m x 30m x 50m. Pracownicy gminni porobili zdjęcia. Liczyliśmy na ich wsparcie finansowe, ale cały ciężar musieli ponieść mieszkańcy Parafii.
- 9 III 2011 – Środa Popielcowa (Msza św. o godz. 17.00). Rozpoczął się Wielki Post Gorzkie Żale odbywały się w niedziele po Mszy św. o godz. 8.00 a Droga Krzyżowa w piątki o godz. 16.30.
- 12 III 2011 – o godz. 16.00 odbyło się spotkanie kandydatów do Bierzmowania, a o godz. 17.00 spotkanie Rady Budowlanej.
- 13 III 2011 – po Mszy św. o godz. 10.00 odbyło się spotkanie z rodzicami kandydatów do Bierzmowania.
- 3-6 IV 2011 – odbyły się rekolekcje wielkopostne, które prowadził ojciec Sylwester Miecznik, franciszkanin.
- 5 IV 2011 – spowiedź wielkopostna (w godzinach 8.00-9.00, 10.30-11.00, 14.30-17.00).
- 17 IV 2011 – Niedziela Palmowa. Uroczyste poświęcenie palm i konkurs na najpiękniejszą palmę, wykonaną własnoręcznie. Rozpoczęły się obchody Wielkiego Tygodnia.
- 21 IV 2011 – Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej o godzinie 18.00. Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw. „Ciemnicy”. Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 24.00. W tym czasie w Kościele został wyświetlony film ukazujący przeżycia mistyczki boliwijskiej.
- 22 IV 2011 – Wielki Piątek — o godz. 15.00 odprawiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego a o 17.00 Drogę Krzyżową, natomiast o godz. 18.00 miała miejsce liturgia Wielkiego Piątku. Po liturgii nastąpiło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Adorację rozpoczęto odśpiewaniem trzech części Gorzkich Żali. Podczas czuwania przy Grobie Pańskim obowiązywał tradycyjny podział na IX grup.
- 23 IV 2011 – Wielka Sobota – o godz. 11.00 poświęcenie pokarmów. Na liturgii o godz. 18.00 odbyło się odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Procesja Rezurekcyjna (z udziałem m.in. Strażaków, harcerzy i Koła Gospodyń) odbyła się po zakończeniu obchodów Wielkiej Soboty.
- 24 IV 2011 – Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Na Mszy św. o godz. 10.00 odbyło się poświęcenie ornatu ofiarowanego przez Panią Annę Gnida.
- 25 IV 2011 – Poniedziałek Wielkanocny. Parafia przeżywała rocznicę I Komunii św. oraz Bierzmowanie, którego udzielił ks. bp Tadeusz Pieronek. W czasie Bierzmowania ks. bp Tadeusz Pieronek poświęcił chorągiew ofiarowaną przez Panią Annę Gnida.
- V 2011 – nabożeństwo majowe odbywało się o 16.30.
- 3 V 2011 – uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. Podczas Mszy św. nastąpiło odnowienie Ślubów Jasnogórskich.
- 12 VI 2011 – uroczystość Zesłania Ducha Św.
- 23 VI 2011 – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa — Boże Ciało. Po Mszy św. o godz. 8.00 odbyła się procesja do 4 ołtarzy (u Pana Stanisława Surmy, Pani Elżbiety Szczelina, Pana Sylwestra Szczeliny oraz przy kościele) z udziałem Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej, dzieci pierwszokomunijnych oraz rocznicowych. Trasa procesji: ul. Zakopiańska, Obwodowa, Radosna, Zakopiańska.
- 26 VI 2011 – po Mszy św. o godz. 10.00 odbyło się rozdanie nagród im. Michaliny Gostyńskiej w trakcie uroczystości wręczono kopię „Kroniki Laureatów Nagrody im. Michaliny Gostyńskiej” bratankowi Pani Michaliny — Panu Tadeuszowi Lempertowi. Drugi egzemplarz Kroniki pamiątkowej został przekazany na ręce proboszcza ks. Adama Banasika.
- W 26 wydaniu Gościa Niedzielnego (w dodatku Gość Krakowski) umieszczony został obszerny artykuł promujący ideę wyróżniania osób, które swoją postawą godnie reprezentują swoją szkołę oraz miejscowość Las.
- 3-11 VIII 2011 Piesza Pielgrzymka z Jasnej Górki na Jasną Górę w Częstochowie.
- 15 VIII 2011 uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W czasie Mszy św. nastąpiło błogosławieństwo ziół i kwiatów.
- 26 VIII 2011 Parafia w Lasie przekazała ryngraf panu Piotrowi Gibasowi za osiągnięcia naukowe (obronę pracy doktorskiej).
- 27 VIII 2011 o godz. 15.00 odprawiono Mszę św. Dożynkową.
- 1 IX 2011 – o godz. 9.30 odbyła się Msza św. na rozpoczęcie roku szkolnego.
- 3 IX 2011 – uroczystości jubileuszowe Szkoły Podstawowej w Lasie (100 lat). Mszy św. przewodniczył ks. inf. Władysław Gasidło. W dodatku do Gościa Niedzielnego – Gość Krakowski – z dnia 11 IX 2011 pojawił się artykuł na ten temat.
- X 2011 – nabożeństwa różańcowe odprawiane były po Mszy św. wieczornej.
- 1 XI 2011 – obchodzono uroczystość Wszystkich Świętych.
- 13 XI 2011 – odpust parafialny z okazji święta patronalnego Matki Bożej Ostrobramskiej połączony z uroczystym wniesieniem do Kościoła relikwii Ojca Św. Jana Pawła II. Sumie odpustowej o godzinie 10.00 przewodniczył Rektor Seminarium Krakowskiego.
- 20 XI 2011 – wspomnienie św. Rafała Kalinowskiego. Po Mszy św. była możliwość ucałowania relikwii św. Rafała Kalinowskiego. O godz. 15.00 w sali JPII odbyło się spotkanie Rady Parafialnej (tematem była peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego).
- 27 XI 2011 – po Mszy św. odbyło się spotkanie kandydatów z klasy I i II gimnazjum, chcących przystąpić do sakramentu Bierzmowania.
- XII 2011 – msze św. roratnie odprawiane były od poniedziałku do piątku godz. 7.00, w soboty o 17.00 a w niedziele o godz. 8.00.
- 9 XII 2011 – rozpoczęcie triduum przygotowujące do uroczystości peregrynacji obrazu Pana Jezusa Miłosiernego, które prowadził franciszkanin.
- 10 XII 2011 – od godz. 15.30 odbyła się spowiedź św.
- 11-12 XII 2011 – miało miejsce nawiedzenie obrazu Pana Jezusa Miłosiernego w Jego Cudownym Wizerunku oraz relikwii św. Siostry Faustyny Kowalskiej i Ojca św. Jana Pawła II. Do Parafii przybył ks. biskup Jan Zając, który wygłosił homilię oraz księża z dekanatu, na czele z ks. Stanisławem Bogaczem.
- godz. 17.00 11 XII 2011 – przywitanie obrazu; godz. 17.10 – Msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa; godz. 21.00 – nabożeństwo Drogi Krzyżowej, wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja (I grupa – godz. 22.00-23.00 – od państwa Krzaków i Kuźlików do państwa Micorów i Bargłów; II grupa – godz. 23.00-24.00 – od państwa Wątroba i Kręcina do pani Agnieszki Bodzek i państwa Siwiec); godz. 24.00 – Msza św.; godz. 1.00-7.00 ciąg dalszy adoracji (grupa III – godz. 1.00-2.00 – od państwa Pilsyk i Opoń do państwa Żywczak i Ścieżka; grupa IV – godz. 2.00-3.00 – od państwa Michałków i Ponikiewskich do państwa Surma i Kawa; grupa V – godz. 3.00-4.00 – od państwa Wątroba i Siwiec do państwa Bargiel i Gajda; grupa VI – godz. 4.00-5.00 – od państwa Szczelina i Zyzański do państwa Pasko i Małysiak; grupa VII – godz. 5.00-6.00 – przyjaciele zgromadzeni wokół Matki Bożej Ostrobramskiej); godz. 6.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Maryi; godz. 7.00 – Msza św. dla osób pracujących, dzieci i młodzieży; godz. 9.00 – Eucharystia dla chorych i w ich intencji; godz. 10.00-15.00 – adoracja indywidualna; godz. 15.00 -Godzina Miłosierdzia z Koronką oraz Msza św. na zakończenie peregrynacji z Aktem Zawierzenia Parafii Bożemu Miłosierdziu. Procesja z Obrazem do samochodu-kaplicy i przejazd do kolejnej Parafii.
- 24 XII 2011 – o godz. 24.00 odprawiona została Pasterka.
- 27 XII 2011 – rozpoczęła się Wizytacja Duszpasterska.
- 31 XII 2011 – wspomnienie św. Sylwestra – pierwszego papieża. O godz. 16.30 odbyły się
Nieszpory a po ich odprawiona została Msza św.
ROK 2012
- 6 I 2012 – obchodzono uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli.
- 22 III 2012 – Środa Popielcowa (Msza św. o godz. 17.00). Rozpoczął się Wielki Post. Gorzkie Żale odbywały się w niedziele po Mszy św. o godz. 8.00 a Droga Krzyżowa w piątki o godz. 16.30.
- 26-29 III 2012 – odbyły się rekolekcje wielkopostne, które prowadził ojciec Fryderyk, franciszkanin z Koszarawy.
- 28 III 2012 – spowiedź wielkopostna (w godzinach 14.30-17.00)
- 1 IV 2012 — Niedziela Palmowa. Po Mszy św. o godz. 10.00 miało miejsce uroczyste poświęcenie palm i konkurs na najpiękniejszą palmę, wykonaną własnoręcznie. Rozpoczęły się obchody Wielkiego Tygodnia.
- 5 IV 2012 – Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej o godzinie 18.00. Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw. „Ciemnicy”. Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 24.00.
- 6 IV 2012 – Wielki Piątek – o godz. 15.00 odprawiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego a o 17.00 Drogę Krzyżową, natomiast o godz. 18.00 miała miejsce liturgia Wielkiego Piątku. Po liturgii nastąpiło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Adorację rozpoczęto odśpiewaniem trzech części Gorzkich Żali. Podczas czuwania przy Grobie Pańskim obowiązywał tradycyjny podział na VII grup.
- 7 IV 2012 – Wielka Sobota – o godz. 11.00 poświęcenie pokarmów. Na liturgii o godz. 18.00 odbyło się odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Procesja Rezurekcyjna (z udziałem m.in. Strażaków, harcerzy i Kola Gospodyń) odbyła się po zakończeniu obchodów Wielkiej Soboty.
- 8 IV 2012 – Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego.
- 9 IV 20.12 – Poniedziałek Wielkanocny.
- V 2012 – nabożeństwo majowe odbywało się o 16.30.
- 3 V 2012 – uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. Podczas Mszy św. nastąpiło odnowienie Ślubów Jasnogórskich.
- 27 V 2012 – uroczystość Zesłania Ducha Św.
- 7 VI 2012 – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Po Mszy św. o godz. 8.00 odbyła się procesja do 4 ołtarzy. Trasa procesji: ul. Zakopiańska, Obwodowa, Radosna, Zakopiańska.
- 24 VI 2012 – na Mszy św. o godz. 10.00 odbyło się rozdanie nagród im. Michaliny Gostyńskiej. W Gościu Niedzielnym (w dodatku: Gość Krakowski) ukazał się artykuł na ten temat.
- 3-11 VIII 2012 – Piesza Pielgrzymka z Jasnej Górki na Jasną Górę w Częstochowie.
- 15 VIII 2012 – uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W czasie Mszy św. nastąpiło błogosławieństwo ziół i kwiatów.
- 19 VIII 2012 – o godz. 16.00 odbyło się spotkanie Rady Duszpasterskiej.
- 1 IX 2012 – o godz. 9.00 odbyła się Msza św. na rozpoczęcie roku szkolnego, a od godz. 8.30 trwała spowiedź.
- 3 IX 2012 – po Mszy św. o godz. 9.00 mężczyźni czyścili i malowali okna wewnątrz Kościoła
- X 2012 – nabożeństwa różańcowe odprawiane były o godz. 16.30.
- 1 XI 2012 – obchodzono uroczystość Wszystkich Świętych.
- 4 XI 2012 – o godz. 15.00 w sali Jana Pawła II odbyło się spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej celem omówienia odpustu parafialnego (ustalono m.in. że w dniu 18 IX suma odpustowa odbędzie się o godz. 10.30; – nabożeństwo ku czci św. Rafała Kalinowskiego będzie odprawiane w 2 niedzielę listopada po niszy św. o godz. 8.00; – podczas Odpustu Parafialnego, Uroczystości Bożego Ciała i Rezurekcji będą niesione w procesji relikwie świętych; – rekolekcje wielkopostne będą głosili Karmelici z Wadowic).
- 18 XI 2012 – o godz. 10.30 odbył się odpust parafialny z okazji święta patronalnego Matki Bożej Ostrobramskiej połączony z uroczystym wniesieniem do Kościoła relikwii św. Rafała Kalinowskiego przez Karmelitów z Wadowic.
- XII 2012 – msze św. roratnie odprawiane były od poniedziałku do piątku godz. 7.00, w soboty o 17.00 a w niedziele o godz. 8.00.
- 7 XII 2012 – po Mszy o godz. 17.00 odbyło się spotkanie młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania.
- 16 XII 2012 – od godz. 14.30 do 15.30 odbyła się spowiedź adwentowa.
- 24 XII 2012 – o godz. 24.00 odprawiona została Pasterka.
- 27 XII 2012 – rozpoczęła się Wizytacja Duszpasterska.
- 31 XII 2012 — wspomnienie św. Sylwestra – pierwszego papieża. O godz. 16.30 odbyły się Nieszpory a po ich odprawiona została Msza św.
- W roku 2012 na docieplenie Kościoła wydano 26.800zł, w tym remont okien kosztował 9.300zł. Na energię elektryczną wydano 21.904zł, w tej kwocie znajdują się pieniądze ofiarowane przy sprzątaniu Kościoła w kwocie 6.411zł, resztę dodano ze składek zbieranych w Kościele.
ROK 2013
- 6 I 2013 – obchodzono uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli.
- 13 II 2013 – Środa Popielcowa (Msza św. o godz. 17.00). Rozpoczął się Wielki Post. Gorzkie Żale odbywały się w niedziele po Mszy św. o godz. 8.00 a Droga Krzyżowa w piątki o godz. 16.30.
- 3-6 I 2013 — odbyły się rekolekcje wielkopostne, które prowadził ojciec Bogdan Moliński. karmelita z Wadowic.
- 4 III 2013 – spowiedź wielkopostna (w godzinach 14.30-15.30, 16.00-17.00).
- 24 III 2013 – Niedziela Palmowa. Po Mszy św. o godz. 10.00 miało miejsce uroczyste poświęcenie palm i konkurs na najpiękniejszą palmę, wykonaną własnoręcznie. Rozpoczęły się obchody Wielkiego Tygodnia.
- 28 III 2013 – Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej o godzinie 18.00. Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw. „Ciemnicy”. Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 22.00.
- 29 III 2013 – Wielki Piątek – o godz. 15.00 odprawiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego a o 17.00 Drogę Krzyżową, natomiast o godz. 18.00 miała miejsce liturgia Wielkiego Piątku. Po liturgii nastąpiło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Adorację rozpoczęto odśpiewaniem trzech części Gorzkich Żali. Podczas czuwania przy Grobie Pańskim obowiązywał tradycyjny podział na VII grup.
- 30 III 2013 – Wielka Sobota – o godz. 11.00 poświęcenie pokarmów. Na liturgii o godz. 18.00 odbyło się odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Procesja Rezurekcyjna (z udziałem m.in. Strażaków, harcerzy i Koła Gospodyń) odbyła się po zakończeniu obchodów Wielkiej Soboty.
- 31 III 2013 – Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego.
- 1 IV 2013 – Poniedziałek Wielkanocny.
- 23 i 25 IV 2013 – o godz. 18.00 odbyło się spotkanie młodzieży przygotowującej się do sakramentu Bierzmowania.
- V 2013 – nabożeństwo majowe odbywało się po Mszy św. wieczornej o godz. 16.30
- 3 V 2013 – uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. Podczas Mszy św. nastąpiło odnowienie Ślubów Jasnogórskich.
- 16 V 2013 – od godz. 16.30 spowiedź dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu Bierzmowania.
- 17 V 2013 — młodzież przystąpiła do sakramentu Bierzmowania, którego udzielił ks. bp Jan Zając.
- 18 V 2013 – od godz. 10.30 spowiedź dla dzieci przystępujących do I Komunii św.
- 20 V 2013 – Parafia przeżywała uroczystość I Komunii św. (także uroczystość Zesłania Ducha Św.).
- 30 V 2013 – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Po Mszy św. o godz. 8.00 odbyła się procesja do 4 ołtarzy. Trasa procesji jak w roku poprzednim.
- 30 VI 2013 – na Mszy św. o godz. 10.00 odbyło się rozdanie nagród im. Michaliny Gostyńskiej.
- 3-11 VIII 2013 – Piesza Pielgrzymka z Jasnej Górki na Jasną Górę w Częstochowie.
- 15 VIII 2013 – uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W czasie Mszy św. nastąpiło błogosławieństwo ziół i kwiatów.
- 1IX 2013 – o godz. 12.00 odbyło się popielgrzymkowe spotkanie uczestników pielgrzymki na Jasną Górę.
- 2 IX 2013 – o godz. 8.00 odbyła się Msza św. na rozpoczęcie roku szkolnego; od 7.30 trwała spowiedź.
- 3 IX 2013 – mężczyźni czyścili i malowali okna suteren Kościoła. W następne dni trwały prace przy Kościele. Ich celem było odizolowanie czołowej ściany Kościoła przed wilgocią, oraz wypoziomowanie kostki brukowej przy Kościele.
- 9 IX 2013 – mężczyźni zajmowali się ładowaniem ziemi, którą następnie przewozili na zbocze brzegu rzeki Koconki. Kobiety myły szyby w suterenach Kościoła.
- X 2013 – nabożeństwa różańcowe odprawiane były o godz. 16.30 a w niedziele między mszami.
- 1 XI2013 – obchodzono uroczystość Wszystkich Świętych.
- 17 XI 2013 – o godz. 10.00 odbył się odpust parafialny z okazji święta patronalnego Matki Bożej Ostrobramskiej. Sumie odpustowej przewodniczyli: ks. prałat Jacek Wieczorek oraz ks. dr Andrzej Targosz. 16 XI 2013 o godz. 16.00 odbyła się spowiedź odpustowa.
- XII 2013 – msze św. roratnie odprawiane były od poniedziałku do piątku godz. 7.00, w soboty o 17.00 a w niedziele o godz. 8.00.
- 15 XII 2013 – od godz. 14.00 do 15.00 odbyła się spowiedź adwentowa.
- 24 XII 2013 – o godz. 24.00 odprawiona została Pasterka.
- 27 XII2013 – rozpoczęła się Wizytacja Duszpasterska.
- 31 XII 2013 – wspomnienie św. Sylwestra – pierwszego papieża. O godz. 16.30 odbyły się Nieszpory a po ich odprawiona została Msza św.
ROK 2014
- 6 I 2014 – obchodzono uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli.
- 12 I 2014 – o godz. 13.00 w sali Jana Pawła II odbyło się spotkanie opłatkowe braci w kapłaństwie.
- I/II 2014 – Rada Duszpasterska podjęła decyzję o dokończeniu budowy ogrodzenia wokół Kościoła.
- 5 III 2014 – Środa Popielcowa (Msza św. o godz. 17.00). Rozpoczął się Wielki Post. Gorzkie Żale odbywały się w niedziele po Mszy św. o godz. 8.00 a Droga Krzyżowa w piątki o godz. 16.301
- 23-26 III 2014 – odbyły się rekolekcje wielkopostne, które prowadził ojciec Marcin Gontarz, palotyn z Lublina.
- 25 III 2014 – spowiedź wielkopostna (w godzinach 14.30-17.00).
- 13 IV 2014 – Niedziela Palmowa. Po Mszy św. o godz. 10.00 miało miejsce uroczyste poświęcenie palm. Rozpoczęły się obchody Wielkiego Tygodnia.
- 17 IV 2014 – Wielki Czwartek – Msza Wieczerz}’ Pańskiej o godzinie 18.00. Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw. „Ciemnicy”. Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 23.00.
- 18 IV 2014 – Wielki Piątek – od godz. 7.00 -adoracja. O godz. 15.00 odprawiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego a o 17.20 Różaniec – część Bolesną, natomiast o godz. 18.00 miała miejsce Liturgia Wielkiego Piątku. Po liturgii nastąpiło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Adorację rozpoczęto odśpiewaniem trzech części Gorzkich Żali. Podczas czuwania przy Grobie Pańskim obowiązywał tradycyjny podział na VII grup.
- 19 IV 2014 – Wielka Sobota – o godz. 11.00 poświęcenie pokarmów. Na liturgii o godz. 18.00 odbyło się odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Procesja Rezurekcyjna (z udziałem m.in. Strażaków, harcerzy i Koła Gospodyń) odbyła się po zakończeniu obchodów Wielkiej Soboty.
- 20 IV 2014 – Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego.
- 21 IV 2014 – Poniedziałek Wielkanocny.V 2014 – nabożeństwo majowe odbywało się po Mszy św. wieczornej o godz. 16.30.
- 3 V 2014 — uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. Podczas Mszy św. nastąpiło odnowienie Ślubów Jasnogórskich.
- 1 VI 2014 – Parafia przeżywała rocznicę I Komunii św.
- 8 VI 2014 – uroczystość Zesłania Ducha św.
- 12 VI2014 – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Po Mszy św. o godz. 8.00 odbyła się procesja do 4 ołtarzy w górę ul. Obwodowej (ołtarze były u Pana Mariana Podgórskiego, u Pani Barbary Myśliwiec i u Pani Doroty Czymal).
- 6 VII 2014 — na Mszy św. o godz. 10.00 odbyło się rozdanie nagród im. Michaliny Gostyńskiej.
- 3-11 VIII 2014 – Piesza Pielgrzymka z Jasnej Górki na Jasną Górę w Częstochowie.
- 15 VIII 2014 – uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W czasie Mszy św. nastąpiło błogosławieństwo ziół i kwiatów.
- 30 VIII 2014 – o godz. 15.00 odbyła się Msza św. dożynkowa.
- 31 VIII 2014 – o godz. 16.00 odbyło się popielgrzymkowe spotkanie uczestników pielgrzymki na Jasną Górę.
- 1IX 2014 – o godz. 8.00 odbyła się Msza św. na rozpoczęcie roku szkolnego.
- X 2014 – nabożeństwa różańcowe odprawiane były o godz. 16.30 a w niedziele między mszami.
- 1 XI 2014 – obchodzono uroczystość Wszystkich Świętych.
- 16 XI 2014 – o godz. 11.00 odbył się odpust parafialny z okazji święta patronalnego Matki Bożej Ostrobramskiej. Sumie odpustowej przewodniczyli: ks. prałat Jacek Wieczorek oraz ks. dr Andrzej Targosz. 16 XI 2013 o godz. 16.00 odbyła się spowiedź odpustowa.
- XII 2014 – msze św. roratnie odprawiane były od poniedziałku do piątku godz. 7.00, w soboty o 17.00 a w niedziele o godz. 8.00.
- 20 XII 2014 — od godz. 14.30 odbyła się spowiedź adwentowa.
- 24 XII 2014 – o godz. 24.00 odprawiona została Pasterka.
- 29 XII 2014 – rozpoczęła się Wizytacja Duszpasterska.
- 31 XII 2014 – wspomnienie św. Sylwestra – pierwszego papieża. O godz. 16.30 odbyły się Nieszpory a po ich odprawiona została Msza św.
ROK 2015
- 6 I 2015 – obchodzono uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli.
- 1 I 2015 – po Mszy św. o godz. 10.00 miało miejsce Kolędowanie i Jasełka przygotowane przez dzieci i młodzież z Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Lasie oraz KSM ze Ślemienia. Ofiara złożona podczas Jasełek i kolędowania została przeznaczona dla chorego Pawła (zebrano 5.450zł).
- 17 I 2015 — odbyło się spotkanie opłatkowe (Opłatek Dekanalny).
- 18 II 2015 -Środa Popielcowa (Msza św. o godz. 17.00). Rozpoczął się Wielki Post. Gorzkie Żale odbywały się w niedziele po Mszy św. o godz. 8.00 a Droga Krzyżowa w piątki o godz. 16.30.
- 15-18 III 2015 – odbyły się rekolekcje wielkopostne, które prowadził ks. dr Bolesław Karcz.
16 III 2015 – spowiedź wielkopostna (w godzinach 14.30-17.00 z przerwą od 15.30 do 16.00). - 29 III 2015 – Niedziela Palmowa. Po Mszy św. o godz. 10.00 miało miejsce uroczyste poświęcenie palm. Rozpoczęły się obchody Wielkiego Tygodnia.
- 2 IV 2015 – Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej o godzinie 18.00. Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw. „Ciemnicy”. Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 23.00.
- 3 IV 2015 – Wielki Piątek – od godz. 7.00 – adoracja. O godz. 15.00 odprawiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego a o 17.20 Różaniec – część Bolesną, natomiast o godz. 18.00 miała miejsce Liturgia Wielkiego Piątku. Po liturgii nastąpiło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Adorację rozpoczęto odśpiewaniem trzech części Gorzkich Żali. Podczas czuwania przy Grobie Pańskim obowiązywał tradycyjny podział na VII grup.
- 4 IV 2015 – Wielka Sobota – o godz. 11.00 poświęcenie pokarmów. Na liturgii o godz. 18.00 odbyło się odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Procesja Rezurekcyjna (z udziałem m.in. Strażaków, harcerzy i Koła Gospodyń) odbyła się po zakończeniu obchodów Wielkiej Soboty.
- 5 IV 2015 – Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego.
- 6 IV 2015 — Poniedziałek Wielkanocny.
- 13 i 14 IV 2015 – o godz. 18.00 odbyło się spotkanie młodzieży przygotowującej się do Sakramentu Bierzmowania.
- 20-25 IV 2015 – w sali Jana Pawła II o godz. 18.00 odbywały się spotkania młodzieży przygotowującej się do Sakramentu Bierzmowania (prócz środy i czwartku). W sobotę o godz. 9.00 miała miejsce spowiedź a o 18.00 próba generalna ze świadkami.
- 26 IV 2015 – o godz. 9.00 sali Jana Pawła II odbyło się spotkanie rodziców młodzieży przygotowującej się do Sakramentu Bierzmowania i rodziców dzieci do I Komunii św.
- 30 IV 2015 – o godz. 17.00 młodzież przystąpiła do Sakramentu Bierzmowania, którego udzielił ks. biskup Jan Zając.
- V 2015 – nabożeństwo majowe odbywało się po Mszy św. wieczornej o godz. 16.30.
- 3 V 2015 – w Parafii przeżywano uroczystość I Komunii św. W tym dniu przypadała także Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. Podczas Mszy św. nastąpiło odnowienie Ślubów Jasnogórskich.
- 24 V 2015 – uroczystość Zesłania Ducha św.
- 4 VI 2015 — Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa — Boże Ciało. Po Mszy św. o godz. 8.00 odbyła się procesja do 4 ołtarzy (ołtarze były u Pani Stefanii Szczelina, u Pani Elżbiety Szczelina, u Pani Rity Szczelina, przy Kościele).
- 30 IV 2015 – o godz. 17.00 młodzież przystąpiła do Sakramentu Bierzmowania, którego udzielił ks. biskup Jan Zając.
- V 2015 – nabożeństwo majowe odbywało się po Mszy św. wieczornej o godz. 16.30.
- 3 V 2015 – w Parafii przeżywano uroczystość I Komunii św. W tym dniu przypadała także Uroczystość Najświętszej Maryi Panny. Królowej Polski. Podczas Mszy św. nastąpiło odnowienie Ślubów Jasnogórskich.
- 24 V 2015 – uroczystość Zesłania Ducha św.
- 4 VI 2015 — Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa — Boże Ciało. Po Mszy św. o godz. 8.00 odbyła się procesja do 4 ołtarzy (ołtarze były u Pani Stefanii Szczelina, u Pani Elżbiety Szczelina, u Pani Rity Szczelina, przy Kościele).
- VI 2015 – trwały prace nad ogrodzeniem i zamontowanie ocynkowanych kutych przęseł.
- 3-11 VIII 2015 – XIII Piesza Pielgrzymka z Jasnej Górki na Jasną Górę w Częstochowie.
Piesza pielgrzymka na Jasną Górę - 15 VIII 2015 — uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W czasie Mszy św. nastąpiło błogosławieństwo ziół i kwiatów.
- 16 VIII 2015 – odbyło się spotkanie Parafialnej Rady Parafialnej, w czasie którego podsumowano podjęte działania związane z Parafią M. B. Ostrobramskiej, zakończenia spłat za płot i malowanie dachu oraz Najświętszego Sakramentu w każdy I Piątek miesiąca.
- X 2015 – nabożeństwa różańcowe odprawiane były o godz. 16.30 a w niedziele między mszami.
- 1 XI 2015 – obchodzono uroczystość Wszystkich Świętych.
- 15 XI 2015 — o godz. 11.00 odbył się odpust parafialny z okazji święta patronalnego Matki Bożej Ostrobramskiej. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Teofil Górny, drugim współkoncelebransem był ks. Jan Gawęda.
- XII 2015 — msze św. roratnie odprawiane były od poniedziałku do piątku godz. 7.00, w soboty o 17.00 a w niedziele o godz. 8.00.
- 13 XII 2015 – o godz. 15.00 w Sali Jana Pawła II odbyło się spotkanie opłatkowe Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Podjęto następujące ustalenia: – w związku z rozpoczętym Rokiem Miłosierdzia Bożego zostanie zakupiony obraz Miłosierdzia Bożego, który odwiedzi rodziny w Parafii; – 4 VI 2016 organizowana będzie po raz pierwszy piesza pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej; – złożony zostanie wniosek o nadanie nr/adresu siedziby Kościoła, następnie nadanie nr NIP dla Kościoła; – planowane jest założenie konta bankowego dla Parafii, do którego zostaną upoważnione dwie osoby (ks. Proboszcz oraz przedstawiciel Parafialnej Rady Duszpasterskiej); – 4 III na Świętego Kazimierza w Parafii obchodzone będą „Kaziuki” czyli spotkania rodzinne, sąsiedzkie itp.
- 22 XII 2015 – w godz. 15.00-17.00 odbyła się spowiedź adwentowa.
- 24 XII 2015 – o godz. 24.00 odprawiona została Pasterka.
- 28 XII 2015 – rozpoczęła się Wizytacja Duszpasterska
- 31 XII 2015 – wspomnienie św. Sylwestra – pierwszego papieża. O godz. 16.30 odbyły się Nieszpory a po ich odprawiona została Msza św.
ROK 2016
- 6 I 2016 – obchodzono uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli. Po Mszy św, o godz. 10.00 nastąpiło błogosławieństwo kredy i kadzidła.
- 3 I 2016 – po Mszy św. o godz. 10.00 miał miejsce występ scholi i dzieci przedszkolnych. Ofiara złożona podczas występów i kolędowania została przeznaczona na rehabilitację chorego Pawła (zebrano 3.917 zł).
- 10 II 2016 – Środa Popielcowa (Msza św. o godz. 17.00). Rozpoczął się Wielki Post. Gorzkie Żale odbywały się w niedziele po Mszy św. o godz. 8.00 a Droga Krzyżowa w piątki o godz. 16.30.
- 28 II – 2 III 2016 — odbyły się rekolekcje wielkopostne, które prowadził Ojciec Ekspedyt Robert Osiadacz, franciszkanin.
- 1 III 2016 – spowiedź wielkopostna (w godzinach 14.30-15.30, 16.00-17.00).
- 20 III 2016 – Niedziela Palmowa. Po Mszy św. o godz. 10.00 miało miejsce uroczyste poświęcenie palm. Rozpoczęły się obchody Wielkiego Tygodnia.
- 24 III 2016 – Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej o godzinie 18.00. Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw. „Ciemnicy”. Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 22.00. O godz. 21.00 młodzież poprowadziła Drogę Krzyżową.
- 25 III 2016 – Wielki Piątek – od godz. 7.00 – adoracja. O godz. 15.00 odprawiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego a o 17.20 Różaniec – część Bolesną, natomiast o godz. 18.00 miała miejsce Liturgia Wielkiego Piątku. Po liturgii nastąpiło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Adorację rozpoczęto odśpiewaniem trzech części Gorzkich Żali. Podczas czuwania przy Grobie Pańskim obowiązywał tradycyjny podział na VII grup (o godz. 23.00 – Godzina Miłosierdzia).
- 27 III 2016 – Wielka Sobota – o godz. 11.00 poświęcenie pokarmów. Na liturgii o godz. 18.00 odbyło się odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Procesja Rezurekcyjna (z udziałem m.in. Strażaków, harcerzy i Koła Gospodyń) odbyła się po zakończeniu obchodów Wielkiej Soboty.
- 27 III 2016 – Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego.
- 28 III 2016 – Poniedziałek Wielkanocny.
- V 2016 – nabożeństwo majowe odbywało się po Mszy św. wieczornej o godz. 16.30.
- 3 V 2016 – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. Podczas Mszy św. nastąpiło odnowienie Ślubów Jasnogórskich.
- 15 V 2016 – uroczystość Zesłania Ducha św.
- 26 V 2015 – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Po Mszy św. o godz. 8.00 odbyła się procesja do 4 ołtarzy (ołtarze były u Pani Stefanii Szczelina, u Pani Elżbiety Szczelina, u Pani Rity Szczelina, przy Kościele).
- VI 2016 – pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej;
- Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej powitana przez ostatniego rekolektanta Parafii Matki Bożej Ostrobramskiej w Lasie – Ojca Ekspedyta Roberta Osiadacza, franciszkanina.
- 26-31 VII 2016 – podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie Parafia przyjęła 108 pielgrzymów z Hiszpanii z okolicy Barcelony. Cala grupa liczyła ponad 200 osób. Pozostała część pielgrzymów mieszkała w Szkole w Ślemieniu i tam stołowała się. Nasi Parafianie przyjęli młodzież do swoich domów. Na zakończenie ŚDM młodzież hiszpańska wraz z księżmi i siostrami zakonnymi, w podziękowaniu za staropolską gościnność, odprawiła Mszę św. w Kościele Matki Bożej Ostrobramskiej w Lasie. Prowadzący ich ksiądz w imieniu młodzieży powiedział, że „mieszkańcy Parafii zapisali się złotymi zgłoskami w naszych sercach”. Chciałbym serdecznie podziękować Parafialnemu Komitetowi Organizacyjnemu ŚDM, na czele którego stała Pani Mirosława Łopatka oraz mojej siostrze, która specjalnie przyleciała ze Stanów, aby tłumaczyć.
- 4-11 VIII 2016 – XIV Piesza Pielgrzymka z Jasnej Górki na Jasną Górę w Częstochowie.
- 15 VIII 2016 — uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W czasie Mszy św. nastąpiło błogosławieństwo ziół i kwiatów.
- 1 IX 2016 – o godz. 9.00 odbyła się Msza św. na rozpoczęcie roku szkolnego.
- 30 IX/1 X 2016 – odbyła się pielgrzymka do Krzeszowa i zwiedzanie zamku Książ.
- X 2016 – nabożeństwa różańcowe odprawiane były o godz. 16.30 a w niedziele między mszami.
- 7 X 2016 – po Msz św. o godz. 17.00 odbyło się spotkanie młodzieży przygotowującej się do Sakramentu Bierzmowania.
- 9 X 2016 – w sali Jana Pawła II odbyło się spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej.
- 1 XI 2016 – obchodzono uroczystość Wszystkich Świętych.
ROK 2024
- 30 VI 2024 – pożegnanie i ostatnia msza święta księdza Adama Banasika w Parafii Las
- 4 VII 2024 – pierwsza msza święta i objęcie parafii przez księdza Janusza Korbela
Warto podkreślić, że ks. Adam Banasik jest głównym organizatorem i przewodnikiem Pieszej Pielgrzymki z Jasnej Górki na Jasną Górę do Częstochowy (pierwsza Piesza pielgrzymka w historii wyruszyła 4 sierpnia 2003 roku i dotarła na miejsce 11 sierpnia)
Od czerwca 2008 — co roku w pierwszą niedzielę po zakończeniu roku szkolnego, po Mszy św. w Kościele parafialnym odbywa się uroczystość wręczenia nagrody im. Michaliny Gostyńskiej, nauczycielki języka polskiego z Lasu (w czasach powojennych). Pomysłodawcy nagrody to ks. proboszcz Adam Banasik oraz prof. Marian Pasko. Laureatem nagrody może zostać uczeń szkoły podstawowej lub gimnazjum, szkoły średniej a także student, zamieszkały w Lasie i wyróżniający się osiągnięciami naukowymi. Oprócz nagród i dyplomów laureaci dostają parafialne stypendium finansowe.